Moim zdaniem w budowie oczka najważniejszy jest projekt. Warto zapoznać się z informacjami, które można znaleźć w Internecie, żeby nie popełnić zasadniczych błędów i uniknąć późniejszych modyfikacji.
Zanim wystartujemy z budową należy wyposażyć się we wszelkie konieczne materiały: płaski kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od wyznaczenia kształtu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym bądź liną, dzięki którym swobodniej będzie można oszacować układ i wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszystkich prac niezbędne są poziomica, sznur do określania poziomu wody. Pomyśleć także należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty a także taczki. Światło oczka wodnego można wykonać w formie lamp stojących instalowanych na brzegu lub jako oświetlenie dna, z lampami zamontowanymi pod wodą. Część lamp wodnych zasilanych jest prądem 12V, przez co niezbędne jest zamontowanie transformatora bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Pewnym rozwiązaniem problemu może być rozwinięcie nad zbiornikiem sieci ochronnej, ewentualnie regularne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest dość frapującym zajęciem. Mini oczko wodne możemy także urządzić w kamiennej misie, wyglądającej naturalnie na kamiennej podporze, pośród krzaków, które zapewnią lekkie zacienienie. Pamiętajmy, żeby w takich średnich pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest również dobre ochronienie foli – dzięki temu ograniczamy niebezpieczeństwo uszkodzenia jej przez ostre kamienie a także solidnie ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przedziurawieniem możemy też użyć zapór kapilarnych dla kłączy i folii chroniących przed korzeniami.
Zrealizowanie oczka wodnego to nic skomplikowanego! Do pracy wskazane są podstawowe narzędzia, trochę chęci. Warto zapoznać się z naszym artykułem, żeby uniknąć zasadniczych błędów.
Wielkość oczka winna być przystosowana do kształtów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego poruszania się po działce. Jego wymiar należałoby dostosować tak, żeby zbiornik akcentował wyłącznie stylistykę otoczenia a także nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz użyć do uformowania wzniesień, na jakich posadzisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w naszym oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, jakie zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje niebezpieczne a także przeciwdziałają niepotrzebnemu rozwojowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej gwiaździste liście blokują dostęp oświetlenia do podłoża zbiornika, a tym samym hamują rozwój niechcianej roślinności. Na dnie można dodatkowo rozlokować woreczki z kwaśnym torfem – one także ograniczają proces wzrostu glonów oraz sinic. Jest to szczególnie istotne, jeśli zakładamy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie starczyć. W takim przypadku odpowiednim rozwiązaniem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, którego kluczową wartością będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać również dzieci, warto zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć dobrze krańce oczka wodnego płotkiem lub murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej siatki, umieszczonej płytko pod zwierciadłem wody, by dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem stosowania gotowej konstrukcji jest to, że da się w ten sposób zrobić wyłącznie niewielkie oczko, bo gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 160 cm w najszerszym wymiarze. Między kamieniami umieszczamy rośliny, dopasowując ich wariant do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie fascynuje, bawi, poprawia Twój nastrój oraz mikroklimat, bowiem nawilżają powietrze oraz tworzy orzeźwiającą świeżość w gorące ciepłe dni. Styliści ogrodów zalecają, by oczko wodne było zlokalizowane w strategicznym miejscu naszej działki, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, by staw zgrał się z zielenią ogrodu i pasował do całkowitej koncepcji otoczenia. Należy zaznaczyć, iż w przydomowym ogrodzie szczególnie korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające nierówne kontury krańców.