Umywalki łazienkowe – zobacz, co musisz wiedzieć!

Umywalki z szafką to rozwiązanie, jakie docenią przede wszystkim osoby dysponujące małą toaletą. To szczególnie funkcjonalna możliwość, ponieważ spełnia dwie role zarazem, a jak wiadomo – w niewielkiej toalecie każdy centymetr jest znaczący.
Z uwagi na system montażu w propozycji producentów ceramiki sanitarnej dominują umywalki ścienne. Są najtańsze a także praktyczne w montażu, a syfon można zamaskować za pomocą postumentu, półpostumentu albo szafki pod umywalkę. Ostatnio na renomie zyskują jednak umywalki nablatowe. Montowane bezpośrednio na blacie albo częściowo wprowadzane w blat, analogicznie jak zlewozmywaki kuchenne, pozwolą zabudować przestrzeń poniżej i tym samym stworzyć sporo miejsca do gromadzenia np. środków higieny czy zapasu kosmetyków. Inne popularne typy to umywalki podblatowe, umywalki półblatowe, umywalki wpuszczane całkowicie w blat tak, iż cała umywalka leży poniżej jego krawędzi. Wybór surowca, z którego została wykonana umywalka również ma niebagatelne znaczenie. Mnóstwo modeli jest także powleczonych specjalnymi antybakteryjnymi powłokami, jakie znacznie ułatwiają utrzymanie umywalki w czystości. Najpopularniejszym materiałem pozostaje nadal ceramika. Jest to materiał niewrażliwy na porysowania, solidny a także trwały. Szklana umywalka idealnie wpisze się w styl innowacyjny, skandynawski bądź minimalistyczny. Można również natrafić na umywalki metalowe albo drewniane. Natomiast, jeżeli chodzi kształt, aktualnie właściwie nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń. Dużym zainteresowaniem cieszą się szafki łazienkowe przystosowane do umywalki, kupione od razu z armaturą, co umożliwia na utrzymanie jednolitego charakteru. Jeśli chodzi o ceny mebli łazienkowych to są one różne i zależą od tego, z jakich materiałów zostały one wykonane a także jakiemu kierunkowi aranżacyjnemu odpowiadają.

Umywalka to jeden spośród istotniejszych detali umeblowania toalety. Pomocna podczas codziennych prac pielęgnacyjnych powininna być odporna na osadzanie się osadu i innych zanieczyszczeń, odpowiednio wykonana, a jednocześnie wpisywać się w kierunki innowacyjnego wyglądu.
Umywalki kamienne są niezwykle piękne, ale i drogie. Świetnie pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Przeważnie wykonuje się je z marmuru, dolomitu, onyksu a także piaskowca. Są odporne na porysowania oraz trudno je uszkodzić. Natomiast decydując się na kamienną umywalkę, trzeba liczyć się z jej sporym ciężarem a także z koniecznością częstego mycia. Mydlany kamień jest, bowiem niesłychanie zauważalny na kamiennej powierzchni. W małych toaletach, dobrze sprawdzają się umywalki kątowe, podwieszane czy też z wydłużonymi bokami, jakie tworzą po bokach ceramiczne półki. Toalety powinny być komfortowe a także bezpieczne, szczególnie jak korzystają z nich osoby niepełnosprawne i starsze. Jest szereg rozwiązań, które warto zastosować, aby ułatwić takim osobom korzystanie z łazienki. Najważniejsze, aby w takim pomieszczeniu znajdywał się prysznic, a nie wanna. Do aranżacji toalety należy dodać również specjalistyczne maty antypoślizgowe i chodniki na przyssawki, które uchronią przed upadkiem. Umywalki drewniane – pod warunkiem dobrego zabezpieczenia surowca i wykorzystania właściwych jego gatunków – drewno wbrew pozorom jest materiałem nadającym się na umywalkę. Najczęściej używa się do tego celu gatunki tropikalne. Bez względu na to, jak wielką wybierzemy umywalkę do toalety, potrzebujemy na nią najmniej 50 cm, aby można było łatwo się poruszać podczas mycia, golenia, czesania. Umywalki powinny być funkcjonalne i dostosowane do stylu łazienki, dlatego warto przygotować analizę własnych potrzeb. Zanim wybierzemy właściwą umywalkę, warto przeprowadzić na kartce plan urządzanego wnętrza. By łazienka była funkcjonalna, trzeba zachować odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami sanitarnymi. Dobre rozplanowanie pomieszczenia łazienki zagwarantuje nam wygodę oraz wygodne korzystanie.