W wybranych przypadkach cała moc grzewcza, jaką może dostarczyć ciepła podłoga, może okazać się niewielka do wynagrodzenia strat ciepła w wnętrzu. Posadzka nie może być przesadnie gorąca, gdyż chodząc po niej, odczuwalibyśmy dyskomfort. Żeby uzyskać gwarancję instalator musi wypełnić specjalny formularz. Gwarancja zawiera wszystkie warunki, jakie należy osiągnąć a także precyzyjnie określa sposób analizowania reklamacji, żeby uniknąć możliwości samodzielnej interpretacji zapisów. Jeśli posiadamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego prawidłowym użytkowaniu a także serwisowaniu. Jak stwierdzić czy wszystko funkcjonuje prawidłowo zanim wezwiemy instalatora lub uruchomimy ogrzewanie przed okresem grzewczym? Przed włączeniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto sprawdzić stan ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeżeli ciśnienie w instalacji jest zbyt małe to znak, że musimy uzupełnić w niej wodę. Wówczas warto przyjrzeć się wszystkim dostępnym punktom instalacji czyli w praktyce spojrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać konieczności wykonania dobrego projektu oraz niezwykle solidnego przeprowadzenia czynności montażowych, bo po zainstalowaniu tego systemu nie ma praktycznie żadnej możliwości jego zmienienia lub zmodernizowania, gdyż wymagałoby to zdemontowania podłóg oraz izolacji i wiązałoby się z ogromnymi nakładami. Przed ostatecznym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy niezbędne jest wykonanie kontroli szczelności przez wypełnienie rur wodą. Jeżeli powierzchnia rur zostanie zalana jastrychem należy przez ok. miesiąc powstrzymać się przed układaniem na nim posadzki, żeby wylewka odpowiednio się połączyła oraz utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy dodatkowo odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, żeby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym etapie można podejść do stawiania posadzki. Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzają się posadzki z kamienia a także posadzek ceramicznych – materiałów, które doskonale przekazują ciepło. Również materiały użyte do montażu posadzki takie jak: zaprawy lub kleje wymagają szczególnych certyfikatów i muszą sprawdzać się w wysokiej ciepłocie. Ze względu na dużą liczbę wymagań stawianych również przed projektantem instalacji sanitarnych, instalatorem oraz posadzkarzem warto na każdym etapie instalacji ogrzewania podłogowego korzystać z pomocy wykwalifikowanych ludzi.
Sypianie z głową w pobliżu źródła ciepła jest nieprzyjemne i zdecydowanie niezdrowe. Zatem nikt nie ustawia łóżka tak, aby jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Natomiast odnoszenie tego do ogrzewanej posadzki nie ma głębszego sensu, ponieważ jej temperatura właściwie nie różni się od tej w całym mieszkaniu. Osoba śpiąca z głową blisko pół metra ponad ziemią nie jest w stanie wyczuć, że jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie utrudniać jej snu. Zatem też zestawienie pompy ciepła bądź kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest najbardziej skuteczne pod względem ekonomii w produkcji energii a także jej późniejszego wykorzystania. W najciekawszej sytuacji są właściciele poddaszy pozostawionych do adaptacji. Najczęściej domy takie nie są podłączone do ogólnej instalacji centralnego ogrzewania i posiadamy wówczas możliwość wyboru.