Moim zdaniem odnawiając ubikację od postaw należałoby postawić na stelaż podtynkowy w miejsce tradycyjnego kompaktu. Dla mnie kluczowym faktem jest Wygląd oraz praktyczność – czytaj dalej.
W Polskich sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wówczas podchodzono do nich z wielkim sceptycyzmem, obawiając się szczególnie awaryjności instalacji ukrytej w ścianie. Obecnie rozwiązanie to jest powszechnie uznawane za w pełni stabilne, odpowiednio odporne, a ponadto – podnoszące elegancję oraz funkcjonalność łazienki. Toaleta z podwieszaną ceramiką nabiera modernistycznego klimatu oraz wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, by móc radować się taką właśnie łazienką, należy najpierw wybrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to ogromne koszty, dyskomfort oraz przede wszystkim stres, którego chcemy uniknąć. Rozpiętość rozmiarowa konstrukcji podtynkowych tworzy zróżnicowanie ich cen. Właściwą zasadą jest, iż im bardziej specyficzny stelaż (płytki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy jednak zauważyć, iż w większości przypadków większy koszt zakupowy kompensowany jest ostatecznym designem a także funkcjonalnością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy jednak, czy stelaż został w sposób odpowiedni zamontowany. Ewentualna nieszczelność, która zostanie odkryta już po wykonaniu zabudowy, może dostarczyć nam sporo problemów. Wybór konkretnej wysokości zabudowy stelaża determinuje o późniejszej lokalizacji przycisku spłukującego wodę. Przy niewielkiej zabudowie stelaża włącznik będzie maskowała podniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje wady a także korzyści, co świadczy o potrzebie przystosowania go do własnych preferencji.
Systemy podtynkowe pozwalają na zamaskowanie wszelkich instalacji, elementów mocujących, w tym też spłukujących. Na zewnątrz zostają tylko przyciski spłukujące do WC, jakie aktualnie produkowane są w niezwykłych stylistycznie odmianach.
Najczęstszym modelem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do mis WC. Dodatkowo ich zastosowanie w łazience jest wyjątkowo atrakcyjne oraz efektywne. Zamontowanie podwieszanej miski WC czy bidetu zapewnia wrażenie większej przestrzeni wnętrza, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika oraz włącznik spłukujący, natomiast cała instalacja ukryta jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie ułatwia zachowanie czystości również samej ceramiki, jak również podłogi w jej otoczeniu. Dopasowując stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają jednakowo i łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Artykuły do zabudowy lekkiej – dedykowane są do instalacji w ścianach gipsowo-kartonowych. Cechują się przede wszystkim dużo łatwiejszym a także szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, która jest wykonana ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można założyć również w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej urządzone są w specjalistyczne wsporniki, jakie ułatwiają montaż. Należałoby podkreślić, iż możliwe jest obudowanie ich specjalną płytą wodoszczelną. Stelaż podtynkowy jest zwykle zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy także zastosować płyty pokrywające innego gatunku jak np. płyty osb, które dzięki wyższej trwałości w zestawieniu z płytami G-K mogą być używane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy otrzymać oczekiwane w ubikacji półki czy możemy stworzyć wyspę. Stosując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zamontować i wkomponować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej przestrzeni w małych łazienkach.