Aranżacja balkonu – zobacz największe korzyści!

Balkon w budynku nie ma zazwyczaj zbyt dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a projekt. Nawet niewielki balkon może być przytulny i pięknie zaaranżowany. Aranżacja małego tarasu winna być przede wszystkim praktyczna.
Na niewielkie tarasy optymalnie jest wybierać składane krzesła, jakie po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy ukryjemy do skrzyni. Oryginalnym rozwiązaniem są także stoliki montowane na balustradzie albo w ścianie budynku. Takie gotowe krzesełka wyglądają ładnie i nie zabierają wiele miejsca. Mogą być rozłożone na stałe bądź tymczasowo. W przypadku średnich balkonów warto też wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki lub doniczki z kwiatkami. Rolę światła na małym balkonie może wykonywać świecący łańcuch obwiązany wokół poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle mały balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, że przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić tworzą magiczny nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy oraz światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na szerszym natomiast można również zagospodarować lampy zewnętrzne stojące albo na stałe przymocować kinkiety. Najbardziej ciekawym kwiatem balkonowym są oczywiście pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z tarasami z klimatów PRL. Dziś powracają w aranżacjach florystycznych choćby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Bardzo ważnym elementem aranżacji tarasu czy balkonu są kwiaty doniczkowe. Ich ilość jest różna, w zależności od zamiłowania gospodarzy. Niektórzy także rezygnują z pewnych odmian, ponieważ są niebezpieczne dla zwierząt, a żaden z mieszkańców nie umie odzwyczaić kota gryzienia roślin doniczkowych.
Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest zadowalający (są odpowiednio przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich atrakcyjność i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo prostą i nie drogą wersję odnowienia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez przeszkód poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do kolejnej wiosny. Kiedy posadzka na balkonie nie potrzebuje gruntownej zmiany, a uszkodzone są tylko poszczególne płytki, warto poddać wymianie jedynie zepsute egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wówczas za pomocą młotka a także dłuta finezyjnie rozbić płytkę i wyciągnąć pokruszone kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na tarasach na których panuje półcień, temperatura jest bardziej stała, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i donicach dłużej utrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by cieszyć się słoneczną pogodą przez pełen rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem niezmiernie istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To zawęzi wybór roślin, ale ciągle będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało czy czerwono, albo do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domu. Projektów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu powinno się dobrze przeanalizować.