Domy energooszczędne – postaw na innowację!

Domy energooszczędne to specjalna branża budownictwa. Dzięki promocji oraz ekologii coraz więcej osób decyduje się na konstrukcję takiego budynku, dbając zarazem o nasze środowisko.
Wygląda na to, że wciąż częstokroć dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać tylko przez kilka miesięcy (i to z różnorodnym nasileniem), podczas gdy światło i wszystkie wyposażenia elektryczne pracują na znacznych obrotach przed okrągły rok. Budynek pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, żeby nie było niekontrolowanego przypływu zimnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Pomimo, iż eksploatacja domu pasywnego jest najtańsza, ich budowa nadal nie cieszy się dużą popularnością. Wywołane jest to dużymi nakładami finansowymi, jakie na samym wstępie musi ponieść deweloper. Zakup materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku budynku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy doskonale zaprojektowanym oraz wykonanym budynku pasywnym koszty zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych nastu lat od zakwaterowania. Do domów energooszczędnych uznaje się również dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie skonstruowanym budynkiem, jaki wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej energii aniżeli budynek typowy.

W dzisiejszych czasach budynki energooszczędne to obecnie standard. Rachunek jest prosty, jednorazowa inwestycja zwróci się już po nastu latach a następnie będzie produkować znaczną oszczędność.
Porównywalnie jak w przypadku domków pasywnych na końcowe koszty budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie specjalne instalacje, jakie maja przydać się do wysokiego obniżenia zużycia prądu. Budynki energooszczędne posiadają mniejsze wykorzystanie prądu, ogrzewania i gorącej wody. Rezultat osiągamy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domu, odpowiedniemu usytuowaniu na działce, izolacji, bądź przemyślanemu układowi pomieszczeń. Duże przeszklenia pozwalają maksymalnie wykorzystać światło słoneczne a także jego ciepło. Na atencję zasługuje także wykorzystanie kolektorów słonecznych (zdobywamy dodatkową energię), lub rekuperatorów, pozwalających na otrzymywanie ciepła z powietrza wydostającego się z domku. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie koszty często zwracają się już po paru latach. W obiektach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za znaczące straty energii. Należy również liczyć się z niedogodnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto zauważyć, że konstrukcja szkieletowa ścian w zestawieniu z bardzo trwałymi fundamentami i podłogą pozwala uzyskać doskonałe parametry cieplne ścian. Aby zredukować zużycie energii, w budynkach niskoenergetycznych, identycznie jak w domach pasywnych, często wykorzystuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do zdobywania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak również kształt domku ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich właściwie rozumiana. Sprowadza się to szczególnie do domków z drewna a także tych z bali, które bardzo często są nazywane przez realizatorów energooszczędnymi, co niestety – jest jedynie chwytliwym hasłem. Dobry dom to taki, który jest ekonomiczny w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domku z firmą budowlaną zależny jest od regionu, w którym budujemy.