Funkcjonalna łazienka – sprawdź porady ekspertów!

Schematy budynków są tak zaprojektowane, by nawet przy mniejszym metrażu zorganizować dom wygodnie, komfortowo a także wedle potrzeb naszej rodziny. Układając harmonogram pomieszczeń, warto zastanowić się nad stworzeniem osobnej ubikacji na dole, która służyć będzie także naszym gościom.
Nowoczesne łazienki używają również akcesoria do zbudowania niepowtarzalnego połączenia. Nie korzysta się, zatem z produktów prosto z opakowań, a wkłada się je do opakowań (na przykład dozownik do mydła bądź mydelniczka). Wszystko dlatego, by wszystko ze sobą korespondowało. Stojak na ręczniki powinien umożliwiać rozłożenie ręcznika, tak by sechł on całą powierzchnią. Więc lepiej zapomnieć haczykach – przydadzą się one najwyżej do zawieszenia szlafroka albo piżamy. Najlepszym rozwiązaniem jest podgrzewany wieszak na ręczniki – dzięki niemu będą one zawsze suche i czyste. Jeśli chcemy, by toaleta była bardziej praktyczna, możemy także dobrać pozostałe wyposażenie. Przynależą do nich wagi łazienkowe, maty łazienkowe czy kubły na odpady. Wagi łazienkowe nie muszą być zbyt dużym wydatkiem. W propozycjach sprzedaży odnajdziemy sporo eleganckich gatunków, dostępnych za rozsądne pieniądze. Niektóre wagi łazienkowe mają funkcję sprawdzania tkanki tłuszczowej, obliczają optymalną wagę ciała, albo wskazują zawartość wody w organizmie. Każdy użytkownik jest w stanie dobrać wyposażenie odpowiednie do indywidualnych preferencji. Zwolennicy zacisznego stylu wiejskiego winni dobrać dodatki z białej ceramiki – można zdecydować się na kubki i dzbanki ozdabiane wyrafinowanymi rustykalnymi wzorami. W toalecie powinny się znaleźć się dodatkowo wiklinowe kosze, w jakich znajdzie się miejsce na ręczniki, kosmetyki oraz inne funkcjonalne elementy. Koszyk przyklejony do ściany sprawdzi się też, jako półka, gdzie można odkładać na przykład papier toaletowy.

Musimy również pamiętać o tym, że decydując się na konkretny wystrój mieszkania, na ogół będziemy na niego zdani długie lata. Wymiana płytek ceramicznych lub zainstalowanych na stałe urządzeń znaczy po prostu wykonanie remontu. Doskonale jest wówczas, nim podejmie się decyzje finansowe, przeanalizować swoje oczekiwania oraz zdefiniować potrzeby, pamiętając jednocześnie o wygodzie a także bezpieczeństwie wszystkich lokatorów.
Ważne jest ponadto ułożenie płytek a także ich kolorystyka. Jeżeli kafelki posiadają fason prostokątny, warto ułożyć je poziomo – w taką techniką można wizualnie poszerzyć niewielką toaletę. Pionowe ułożenie płytek zalecane jest natomiast w wnętrzach niskich – taki aranżacyjny chwyt doda kilka centymetrów małej toalecie. W przypadku luster recepta jest prosta – im większe tym lepsze. Powoli uciekamy od tych wąskich, nabywanych w marketach, jakie dumnie zawieszamy nad umywalką. Należałoby wydać więcej i sprawić sobie duże lusterko na całą ścianę a przynajmniej nad całą powierzchnię umywalkową. Montujemy je na równo przyklejając do ściany albo zawieszamy je w postaci szafki z lustrzanymi frontami. W szczególnie wąskich powierzchniowo toaletach konieczne jest zastosowanie stelaży podtynkowych, jakie posłużą do zawieszenia na nich sanitariatów. Zamontowane w takim systemie toalety, spłuczki, lub bidety wykorzystują w łazience zdecydowanie mniej miejsca, a zarazem lepiej się prezentują. Ponadto, jak miejsca w toalecie jest naprawdę niewiele – tradycyjną wannę lepiej jest zmienić na innowacyjną kabiną prysznicową. Wielbiciele długiego wylegiwanie się w wannie – powinni natomiast wziąć pod uwagę trochę inny jej kształt. Dzisiejsze wanny sporadycznie mają już wygląd stereotypowego prostokąta, choć i takie można w dalszym ciągu kupić.