Kominek w salonie – sprawdź największe korzyści!

Pomimo, że kominek pojawia się przede wszystkim w salonach domków jednorodzinnych, a piec koza w kamienicach, to lokatorzy bloków również mogą urządzić sobie salon z kominkiem. Mogą oni postawić na tzw. kominki elektryczne.
Wyposażając salon z kominkiem, powinniśmy dobrze się zastanowić nad charakterem, w którym ma być urządzone pomieszczenie. Najczęściej decyduje o nim projekt obudowy kominka. Może ona być wykonana w stylu klasycznym z kamienia, kafli czy cegły bądź z materiałów przeznaczonych stylowi nowoczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o analogicznie właściwy kolor obudowy kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie główną dekoracją mieszkania, czy także będzie się w nie wtapiał. Należy też pamiętać, iż wbrew ogólnym opiniom kominek wolno zamontować zarówno we pomieszczeniach klasycznych, jak również współczesnych. Ogromne znaczenie przy kompozycji salonu z kominkiem ma też wybór rodzaju kominka. Tutaj wytwórcy oferują urządzenia przymocowane do ściany, kominki dwustronne bądź kątowe. Jeżeli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne zrealizowanie osłony kominka, obok naturalnego kamienia możemy dobrać też prostą, ale niesłychanie efektowną cegłę bądź ozdobne kafle, które wprowadzą do naszego domku nastrój wiejskiej chaty. Bywa również, że obecność kominka w pomieszczeniu jest zaznaczona przy pomocy wyróżniającej się od ścian obudowy albo kontrastującym zarówno pod względem faktury, ale i także koloru wykończeniem – kamiennym czy ceramicznym. Kominek często umieszcza się też przy ścianie zewnętrznej, np. między oknami – jest to bowiem najzimniejszą część tej przegrody, przez jaką zazwyczaj umyka najwięcej ciepła. Takie umieszczenie kominka umożliwi zminimalizować te straty. Ponadto takie podejście pozwala wybudować po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z którego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania albo wypoczynku na świeżym powietrzu.

Drzewo do kominka powinno być jej jak najmniej wilgotne, ponieważ gorzej się pali i zazwyczaj jest zanieczyszczona. Niezbędne jest doprowadzenie do kominka żródła powietrza z, zewnątrz, co gwarantuje prawidłowe jego działanie.
Dobrze natomiast pamiętać, iż połączenie ciemnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przygnębiające – lepiej użyć jeden z cieplejszych odcieni drzewa – lub użyć ciemne drewno, za to pomalować obudowę kominka na biało. Należy również pamiętać, że kominki opalane drzewem wymagają miejsca na zbieranie drzewa. Ponadto należy troszczyć się o ogień, natomiast to wiąże się z potrzebą przynoszenia drewna. Najlepiej zatem, by pomieszczenie przechowywania drzewa nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki komin się zadeklarujemy, należy mieć na uwadze, że jego wykończenie powinno pasować ze stylem istniejącym w salonie. Bez względu na to czy wolimy wygląd nowoczesny bądź tradycyjny, kominek może być ważnym elementem naszego salonu. Planując kominek warto wziąć pod uwagę obustronne położenie względem siebie telewizora, kominka a także mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprzemyślany sposób ustawimy telewizor i kominek koło siebie, w pokoju zamiast sfery relaksu zapanuje schludny chaos. Projektanci mieszkań rekomendują zamontowanie kominka a także telewizora na przeciwnych sobie ścianach, tak by design salonu stanowił harmonijną całość. Bezpieczne a także przyjemne w obsłudze są również kominki elektryczne Porównywalnie jak urządzenia ekologiczne nie potrzebują dostarczania opału bądź odprowadzania spalin, w tym przypadku natomiast nie dochodzi nawet do powstania ognia.