Płytki łazienkowe – luksus dla każdego?

Doskonale dostosowane płytki to właściwie gwarancja udanej aranżacji. Największą zaletą pochodzącą z wykorzystania płytek jest fakt, że prosto utrzymać ich higienę. Wystarczy mop, odpowiednia chemia do ich pielęgnacji i łazienka wygląda jak nowa.
Dzięki użyciu płytek rektyfikowanych nawierzchnia zyskuje wrażenie jednolitej tafli, co dodaje wnętrzu szyku oraz klasy. Wybór tego typu płytek ma także szczególnie uzasadnienie, jeżeli zależy nam na zaakcentowaniu innowacyjnego stylu wnętrza czy gdy mamy niewielką toaletę, którą planujemy wizualnie powiększyć. Do pokrywania ścian i posadzek w toalecie niesamowicie dobrze sprawdzają się gresy są one, bowiem mało nasiąkliwe, wytrzymałe na uderzenia, wycieranie a także wszystkie zarysowania, są również antypoślizgowe. Płytki łazienkowe systematycznie czyszczone są silnymi detergentami, zatem zwracaj uwagę, aby wybierać płytki trwałe na zasady i kwasy. Ceramika łazienkowa pełni już nie wyłącznie funkcję użytkową, to jednocześnie metoda ekspresji artystycznej, dająca fachmanom prawie nieograniczone pole do popisu w projektowaniu łazienek. Oryginalna i prosta stylistyka płytek nawiązuje do świata natury, przywołując na myśl wulkaniczne widoki. Charakterystyczny kształt i porowata faktura płytek przywołują skojarzenia z dalekowschodnim pejzażem wulkanicznym, przywodząc na myśl podróż do kraju kwitnącej wiśni. Płytki kuchenne jednocześnie pozwolą Ci wykonać jednolitą oraz wyjątkowo praktyczną dekorację łazienki – wybierz wzory najlepiej trafiające w Twój styl! Interesujący rezultat ozdobny daje użycie mozaiki w postaci niewielkich kwadratów, rombów, kamyków o stosunkowo kanciastych kształtach bądź kwadratów. Najbardziej ponadczasowym, a jednocześnie oryginalnym stylem, jest wybór płytek łazienkowych imitujących drzewo czy kamień. Taka terakota na pewno nie wyjdzie z mody po paru sezonach, a jednocześnie prezentuje się rzeczywiście efektownie.

Decydując się na innowacyjne płytki ceramiczne do łazienki nie sposób zapomnieć o wymaganiach. Należałoby przypomnieć, że chodzi tu o wymagania ścieralności stawiane przede wszystkim płytkom podłogowym.
Trudno sobie wyobrazić, że płytki łazienkowe będziemy zmieniać co rok. Na szczęście nowe trendy w ich zakresie utrzymują się nieco dłużej. Młodzi użytkownicy również potrzebują mieć łazienkę dostosowaną do ich wieku czy wzrostu. Łazienki przyjazne dzieciom nie powinny więc ograniczać się tylko do wanny, w jakiej będą mogły się pluskać. Należałoby pomyśleć o ułatwieniach, dzięki jakim maluchy nauczą się samodzielnie korzystać z łazienki. Salony kąpielowe to model dużych, współczesnych łazienek, które przeważnie znajdują się obok sypialni albo są z nią połączone. W tak dużym pomieszczeniu mamy wielkie pole do popisu pod względem aranżacji. Pamiętajmy, iż toalety są miejscami o zwiększonej wilgoci powietrza. Posadzki kilkakrotnie będą zalewane i narażone na absorpcje wody. Kafelki wchłaniające wilgoć potrafią być atakowane przez grzyby oraz pleśń, natomiast ich wytrzymałość będzie zdecydowanie niższa. Dlatego zaleca się zakup materiałów o niskim wskaźniku nasiąkliwości. Powyższy parametr podaje się w procentach. Im mniejsze oznakowanie procentowe, tym nasiąkliwość płytek będzie niższa. Toaleta jest miejscem, w którym niezwykle kluczowe będzie zachowanie higieny oraz czystości, stąd też płytki łazienkowe powinno czyścić się bezproblemowo. Należałoby natomiast mieć na uwadze fakt, że pod naciskiem wilgoci może trochę zmieniać odcień. Zdarza się, bowiem, iż w rezultacie codziennej eksploatacji graniczące ze sobą płytki zaczną naciskać na siebie a także pękać. Zdarza się to zwłaszcza często w przypadku niestandardowych warunków atmosferycznych, występujących np. na przydomowym tarasie, ale do warunków takich zalicza się również np. ogrzewanie podłogowe.